Koronavirus (COVID-19). Fakta, o kterých jste možná nevěděli a co s tím můžete udělat.

Fakta, o kterých jste možná nevěděli a co s tím můžete udělat.

Ve chvíli, kdy jsem uzavřel nově otevřenou Mansformation tělocvičnu mi běželo hlavou pouze jedno. Co teď? Jak po tak velké investici teď uživím rodinu, jak zaplatím splátky úvěru apod. Jinými slovy, jak to sobecky udělat tak, abych přežil já a moji nejbližší.

Čím více jsem si o koronaviru četl, tím víc jsem si ale začal uvědomovat, že to není jen o tom, jak přežiju já a moji nejbližší. Z pocitu, že proti viru povedu osobní boj se můj názor postupně začal převracet do jiné roviny. Uvědomil jsem si, že vést osobní válku proti něčemu tak obrovskému není možné. Sice možná vyhraju bitvu, ale prohraju válku. Jedinou šancí je ji vyhrát společně.

A i když nemám tak velký mediální dosah, první věcí, která mě v tuhle chvíli napadla byla sednout ke klávesnici a šířit nejdůležitější fakta o koronaviru o kterých jsem ještě před nedávnem neměl ani tušení a také předat několik doporučení, které mohou pomoci.

Praktická fakta o koronaviru, o kterých jste možná nevěděli.

☣️ Nakažená osoba nemusí jevit známky nákazy. Inkubační doba je od 2 do 14 dní. To znamená, že můžete být přenašeč infekce celých 14 dní bez jediné známky příznaků nemoci. Některé děti nemusí jevit ani známky onemocnění a jsou tak největším potencionálním přenašečem nákazy.

???? Onemocnění se šíří kapénkovou infekcí. To znamená, že nakažená osoba se vás nemusí vůbec dotknout. Stačí když je ve vašem blízkém okolí, nebo kolem vás teoreticky jen projde.

???? Virus dokáže přežít bez hostitele ve vnějším prostředí až 10 dní. To znamená, že virus dokáže přežít na madle kliky od dveří až celých 10 dní a stále vás nakazit.

???? Zatím neexistuje žádný lék, ani vakcína. Pokud bude, tak až v době, kdy koronavirus může mít velmi zdrcující dopady na naše životy. Jinými slovy ho v té době už možná nebude tolik potřeba.

???? V případě nakažení virem jsou příznaky podobné onemocnění chřipkou. Horečka, suchý kašel. U starších a nemocných pacientů dušnost, bolest na hrudníku a zhoršená respirace.

???? Jakmile jednou proděláte onemocnění, měli byste být již imunní. Což je pozitivní zpráva. Existují ovšem i  ojedinélé případy relapsů (znovu nakažení) u lidí z horší funkcí imunitního systému. Je třeba být stále na pozoru a chovat se ohleduplně. Je to nový virus, nikdo nedokáže zatím potvrdit, jak dlouho v těle zůstává a zda neproběhnou další mutace.

Jak lze zabránit nákaze a šíření?

????Snížit kontakt s okolím

To je asi nejúčinnější a možná i jediná mocná zbraň proti nákaze. V ideálním případě by to znamenalo pro všechny 3 týdny v naprosté izolaci. To by ale musel zasáhnout stát a nad karanténou dohlížet. Zatím nám nezbývá nic jiného, než si tuto skutečnost uvědomit a opravdu nikam nechodit. A pokud opravdu musíte s někým v kontaktu být, dodržujte bezpečnou vzdálenost, nepodávejte si ruce a scházejte se venku. I když nejsem příznivcem nákupu online potravin, v tomto případě bych ho upřednostnil. Na procházky ano, ale do míst s co nejnižší koncentrací lidí. Na výlet do nákupáku fakt zapomeňte.

???? Dezinfekce

  • Dezinfekce vlastních rukou (mýdlem pod tekoucí vodou alespoň 20 sekund a následnou dezinfekcí) a častou dezinfekcí všech velmi často používaných věcí (kliky, madla, tlačítka, táhla, ale i činky).
  • Funguje peroxid vodíku (kysličník), savo, ale i čistý etanol (líh). Chtěl bych zejména zdůraznit dezinfekci mobilů, tabletů, myší a klávesnic. Na ty se dost často zapomíná. Pro zajímavost to mohou být také např. balíky a jejich obsah z nejvíce zasažených zemí (Asie), které cestovaly méně, než 10 dní.

???? Posilováním obranyschopnosti

  • Spánek je největším imunitním boostrem pro vaše tělo a proto spěte dlouho a kvalitně 7-8 hodin denně. S tím se pojí omezení konzumace alkoholu, kávy a záření modrého světla před spaním. Chápu, že je třeba se stále informovat, pracovat z domova apod. a tak minimálně snižte jas obrazovky a přepněte do „nočních režimů“. Lze to udělat např. pomocí aplikace Flux na mobilech a tabletech, nebo manuálně na televizi snížíte jas a více „zažluťte“ obraz.
  • Pokud jste v hubnoucím procesu, doporučuji tento proces co nejvíce přibrzdit. V „dietě“ jste více náchylní k infekci.
  • Nedoporučuji se úplně přestat hýbat, ba naopak. Procházky v přírodě udělají dobře nejen tělu, ale i hlavě. Přílišná tréninková aktivita je naopak kontraproduktivní. Snažil bych se nastavit odpočinkový režim, doléčení starých zranění, rehabilitační cvičení apod.
  • Pokud se někdo z vás se chystá se cvičením začít, dělejte to velmi pomalu. Nejdřív delší procházky, pak sem tam poklus, časem začněte se cviky s vlastním tělem.
  • Jezte kvalitně a vyhýbejte se vysoce zpracovaným potravinám fastfoodům apod.
  • Co se týče doplňků stravy, za mě vitamin C, vitamin D, zinek a magnesium. K tomu už přes rok piju pravidelně chlorelu a mladý ječmen v té nejvyšší kvalitě.
  • Roušky moc nefungují, ale je to lepší, než nic a má to určitým způsobem psychologický efekt a zvyšuje povědomí o nákaze. Pokud seženete respirátor, uděláte nejlépe.

????‍♂️ Mentální nastavení

Tuto část můžu také zařadit pod posilováním imunity, protože mentální nastavení a nálada přímo hormonálně ovlivňuje obranyschopnost našeho organismu. Není to žádná ezoterika. Je to jasně prokázaný fakt.

Čím intenzivnější a dlouhodobější stres vyvolaný vnějším reálným ohrožením, ale také i tím vnitřním (tím mám na mysli všechny všechny černé scénáře a příběhy, které si v hlavě vytváříme) mají vliv na hladinu stresových hormonů a stresové hormony následně potlačují imunitní funkce. Můžu o tom mluvit z vlastních zkušeností po prodělání Guillain-Barré syndromu před několika lety.

Takže co nám teď vážně nepomůže? Panika, blbá nálada, hysterie a agresivní a sobecké chování vůči ostatním lidem. Naopak udržení dobré nálady (tím nemyslím lhostejnost a nezodpovědnost), ochota, vzájemná pomoc, přítomnost blízkých a místo vnímání všech vnějších „negativních“ podnětů začít více vnímat svoje vlastní tělo.

Jak na to?

Už zmíněné procházky v přírodě, každodenní meditace, dechová cvičení, zkoumání vlastních myšlenek (např. zda je vše opravdu tak černé, jak se jeví a co se nejhoršího ve finále může stát) a pak další věci jako sledování komedií, stand-upu a třeba se zkusit jen tak „na sílu“ usmát. Zkuste to. Jak se najednou cítíte? Všimli jste si jak dokážete pouhým úsměvem malinko změnit vaši náladu? Z hlavou lze skvěle pracovat.

Přiznám se. Nemám 100 milionový podnik ve ztrátě, ale taky na tom nejsem úplně nejlíp. Můj byznys stojí. Nicméně život mě naučil, že nemá cenu si dělat starosti s tím, co bude, protože všechno bude vždycky úplně jinak, než sem si to namaloval (ať optimisticky a nebo příliš černě).

Na závěr bych se ještě chtěl vrátit k prvnímu bodu. Jen pro zamyšlení. Není lepší 3 týdny totálního zastavení veškerých provozů a izolace všech nakažených (podobně, jak to udělali v Číně), než měsíce navyšovat počet nakažených, prohlubovat upadání ekonomiky a tím mnohonásobně zhoršit dopad celé nákazy? Co si o tom myslíte?

Jak je vidět, tahle doba opravdu vybízí k návratu k základním hodnotám. Ohleduplnosti, empatii, respektu, vlastní sebereflexi a tomu, co je v životě nejdůležitější. A tím je naše zdraví.

Za sdílení budu nesmírně vděčný.

CHCEŠ DALŠÍ SUPER TIPY, KTERÉ NA BLOGU NENAJDEŠ?

REZERVUJ SI KONZULTACI ZDARMA