Musíš řešit glykemický index potravin? (infografika)

Lidé, kteří chtějí zhubnout se potravinám s vysokým glykemickým indexem často vyhýbají, protože zvyšují krevní cukr a tím se podle této teorie přebytek krevního cukru uloží do tuků.

To by byla pravda v případě, že bychom jedli více kalorií, než vydáme. A paradoxně to samé by platilo o potravinách s nízkým glykemickým indexem, který by krevní cukr zvyšoval dlouhodobě po celý den.

Už jen toto je důvod, proč glykemický index není třeba tolik řešit. Ale pro jistotu si pojď rozebrat další 3 důvody, které tvojí víru nutnost sledování GI ještě více rozbijí.

Glykemická nálož

???? Jeden z těch nejzásadnějších je množství. Nazýváme ho glykemická nálož. Je totiž velký rozdíl, co se stane s tvým krevním cukrem pokud si dáš 30g ovesných vloček a 100g. Rychlost zvýšení krevního cukru bude stejná, ale hodnota, kam až se došplhá, bude úměrná množství. Takže jsme opět na začátku, kdy je v první řadě důležité množství a nikoliv zdroj.

Nejíš pouze jednu potravinu

????‍???? Dalším háčkem je, že většinou nejíš pouze jednu potravinu. Tozn. že pokud si dáš maso (které má nízký index), bílou rýži (která ho má vysoký) a velkou porci zeleniny (která má index velmi nízký), pak se celkový glykemický index celého jídla zcela změní.

Něco tam zbylo

???? Poslední háček je v tom, že musíš předpokládat, že když si dáš oběd, tak ve tvém žaludku ještě bude nějaké jídlo ze snídaně a tak i toto jídlo bude mít vliv na rychlost zvýšení cukru.

Jedinou výjimkou jsou lidé, kteří trpí cukrovkou a musí si svůj krevní cukr pečlivě hlídat, aby se nedostali do život ohrožující situace. Toto je jediný důvod, proč si hlídat glykemický index a glykemickou nálož.

Na závěr ti dám jednoduchý tip na to, jak glykemický index spolehlivě hodit za hlavu. Jez pravidelně v každém jídle dostatek zeleniny!

Pokud ti tento TIP přišel vhod, budu rád, pokud ho budeš sdílet dál.

Tento text je výňatek z jedné z mých výživových lekcí, kterou můžeš absolvovat po přihlášení do programu Jdidosebe. V něm ti nejen vyvrátím většinu mýtů ve stravování, ale také ti zpracuju plán na míru a dostaneš přesný postup krok za krokem, jak změnit tvoje tělo k nepoznání.

Více informací získáš zde.

CHCEŠ DALŠÍ SUPER TIPY, KTERÉ NA BLOGU NENAJDEŠ?

REZERVUJ SI KONZULTACI ZDARMA