Žijí uvnitř nás! Je možné, že právě díky tomu nemůžeš zhubnout?

Je spousty lidí, kteří věří, že už jim nic nepomůže. Game over. Mají špatnou genetiku a vzdali veškerý boj se sebou něco udělat. Ve svém těle se jim nelíbí, ale tak nějak se s tím snaží smířit. Ale co když je tu ještě další faktor, který dokonce dokážou ovlivnit a může jim konečně pomoci zhubnout? Je to střevní mikrobiota.

 

Střevní mikrobiota

Žijí uvnitř nás! Takhle by mohl začínat nějaký z dalších dílů Vetřelce. Ve skutečnosti je ale řeč o tvých střevech a bakteriích, které zde žijí. Jejich počet se odhaduje na stejné množství, jako je buněk v těle (což není vůbec málo). A většina z těchto bakterií jsou tvému tělu prospěšná.

Můžeme říct, že si spolu žijete ve společné symbioze. Ty potřebuješ, aby pro tebe vykonávaly velkou spoustu práce a ony zase tebe, aby měli kde bydlet. Těmto bakteriím se říká střevní mikrobiota. Jak jsem napsal, mají toho hodně na práci. Například se podílejí na trávení, produkci některých vitamínů a také máji velký podíl na funkci tvého imunitního systému. To jsou věci vcelku známe, ale v nedávné době se také začalo mluvit o tom, že můžou mít vliv na to, jak rychle nabíráš kila.

Víme, že proto, abychom mohli zhubnout, často řešíme počítání kalorií, bílkoviny, sacharidy, tuky, kdy bychom měli naposledy jíst, kolikrát denně jíst, zda bychom měli snídat, jaké užívat prášky na hubnutí, zda je lepší sacharidová, vysokoproteinová, nebo ketogenní dieta a spousty dalších témat, které se neustále opakují. Nikdy se ale ještě nemluvilo o tom, jak velký podíl na našem hubnutí má naše střevní mikrobiota. Pojďme se na to tedy podívat.

 

Jak se tam ty potvory vůbec dostaly?

První střevní mikrobiotu získáš při narození. V tento velký den, se při průchodu porodními cestami do tvého těla dostala první dávka bakterií. Je dokázáno, že mikrobita děti, které byly počaty císařským řezem se liší od těch, které byly porozeny přirozenou cestou. Tyto chybějící bakterie jsou v pozdějším věku spojovány s metabolickými chorobami a imunitními onemocněními.

Tady bych zdůraznil jednu věc. Pokud tvoje maminka byla v ohrožení života, nebo byl ohrožen tvůj život, nevyčítej jí, že tě porodila císařem. Stejně tak by si to neměla vyčítat ani maminka. Na druhou stranu bych rád apeloval na maminky, které se chystají na porod a domlouvají si císaře předem, aby pro to měly opravdu pádný důvod a zvážili, jestli jim to za to stojí.

A pokud se tak již rozhodnou, je dokázáno, že pokud potřete ústa dítěte vaginálním sekretem v prvních dvou minutách po narození, získá tyto bakterie také. Je to dost zvláštní požadavek. Ale údajně to funguje.

Další dávku střevní mikrobioty získáš kojením, ožužláváním různých předmětů, papáním hlíny, když tě tatínek zrovna nehlídal a skrze bežnou potravu. Není proto na místě řešit, co kdo a kde jí a kolika letům se lidé dožívají na různých částech planety, protože každý z nás má unikátní složení mikrobity ve střevech a to má dopad na spousty dalších procesů, které se v našem těle odehrávají. Nesnaž se proto jíst jako Eskymák, pokud nežiješ v Grónsku.

K tomuto tématu ještě malou poznámku. Pokud jsi maminka, která přemejšlí o tom, že nebude kojit jen kvůli tomu, abys neměla vykojená prsa, zvaž to ještě jednou pro dobro tvého dítěte. Také se zbytečně neustále nemaž antibakteriálním krémem, nevychovávej dítě v naprosto sterilním prostředím a nech ho sem tam ochutnat hlínu a pohladit hodného pejska. Jediné místo, kde je třeba opravdu dbát na hygienu, je toaleta. Jak se řiká, všeho moc škodí.

Střeví mikrobiom se také tvoří během dospělosti. A to tím, co jíš. Je dokázáno, že množství (i typů) tuků a vlákniny, které jíš, dokáže ovlivnit složení mikrobiomu.

 

A jak je na druhou stranu vyženeš ven?

Zabijákem již vytvořené mikrobioty, jsou antibiotika. Sice ti pomáhají zabíjet bakterie, díky kterým trpíš, ale také zabíjejí ty, které ti slouží ve tvých střevech. Dokonce jsou studie, které spojují výskyt obezity s častým užíváním antibiotik v dětství.

 

A teď už k jádru věci.

Víš, že hlavním důvodem proč jsou lidé obézní, je jejich nedostatek pohybu a velký příjem kalorií. Všechny ale trápí otázka, zda to mají obézní lidé opravdu těžší, než lidé, kteří jsou hubení. Ukázalo se, že pravděpodobně ano! Střevní mikrobiota obezních lidí se líší od těch štíhlých. Obézní lidé mají ve střevech bakterie, které dokáží energii z jídla lépe využít a díky tomu také rychleji přibírají na váze.

V této chvíli pak vlastně můžeš zpochybnit metodu počítání kalorií a IIFYM, ale o tom až v příštím článku.

 

Tak co s tím teď můžeš dělat?

Díky tomu, co je napsáno výše teď víš, že za to všechno nemůže jen genetika, ale hlavně celé tvoje dětství a současný životní styl. Pozitivní je to, že s tím stále můžeš něco dělat. Všechno záleží na tvém rozhodnutí.

Začít jíst probiotika – najdeš je v jogurtech, fermentovaných potravinách (ideálně po domácku vyrobených) a doplňcích stravy. Důkazů zatím není mnoho, ale jsou určitá vodítka, že by ti to usnadnilo hubnutí.

Začít jíst prebiotika – je to potrava pro střevní mikrobiotu. Jedná se o různé typy vlákniny. Ty najdeš většinou ve zdravé stravě. Obecně zelenině a ovoci. Zelenina a ovoce ti obecně také pomůžou se sytostí a celkovým omezením kalorií. Více se dozvíš v mém článku o …

Zkusit FMT (fekální mikrobiální transplantaci) – taky tě hned napadlo, že nejrychlejší by bylo, kdyby někdo vzal bakterie ze štíhlého člověka a dostal je do tebe? Tak přesně o tom to je. Tato metoda je zatím v plenkách a je třeba jí dát chvili čas, nicméně několik zkoušek na zvířatech prokázalo účinnost této metody.

Abych to tedy shrnul. Kromě kalorického přijmu a pohybu můžeš svoje tělo začít obohacovat probiotiky, prebiotiky a tím zajistit, že pro hubnutí dělaš maximum. Počítej ale s tím, že změna střevní mikrobioty je běh na dlouhou trať.

Jak udělat první kroky ke zdravějším střevům a hubenější postavě se dozvíš v kurzu, který jsem pro tebe připravil zcela zdarma.

CHCEŠ DALŠÍ SUPER TIPY, KTERÉ NA BLOGU NENAJDEŠ?

REZERVUJ SI KONZULTACI ZDARMA