Zjisti, jak můžeš tvoje dítě perfektně vybavit do života, ještě než se narodí. Máš jen jednu šanci.

Že by bylo možné nastavit stravovací návyky ještě pro nenarozené dítě? Ano, je to šíleně přitažené za vlasy, ale realita je taková, že můžeš podniknout zásadní kroky k tomu, abys nastavila ideální podmínky pro trávení a nastartovala imunitu tvého dítěte už během porodu a chvilku po něm.
 
Moje žena za měsíc porodí našeho druhého chlapečka a já sem moc vděčný, že můžu být u toho. Marťa má naprosto jasno v tom, jak by chtěla rodit a také co bude následovat ihned po porodu. A protože jsem byl skeptik, měl jsem potřebu si vyhledat vědecky podložená fakta, které se týkají fáze porodu a ihned po ní a proto se také “zrodil” i tento článek. Všechno proto, abychom nastavili Jonášovi ty nejlepší možné podmínky.

Co můžeš udělat ještě před porodem?

V první řadě je porod přirozenou cestou. To znamená, že se dítě dostane ven tvými porodními cestami. Ve chvílí kdy tě matka porodila, jsi do svého těla dostala první dávku bakterií, které se staly součástí tvé střevní mikrobioty. Co je to střevní mikrobiota a jaký má vliv na to, jestli budeš hubnout, nebo přibírat se můžeš dočíst v mém článku na blogu: Žijí uvnitř nás! Je možné, že právě díky tomu nemůžeš zhubnout?
 
Je dokázáno, že mikrobita děti, které přišly na svět císařským řezem se liší od těch, které se dostaly ven přirozenou cestou. Tyto chybějící bakterie jsou v pozdějším věku spojovány s metabolickými chorobami a imunitními onemocněními. (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26828196/)
 
Tady bych zdůraznil jednu věc. Pokud byla tvoje maminka v ohrožení života, nebo byl ohrožen tvůj život, není na místě jí vyčítat, že tě porodila císařským řezem. A ze všeho nejvíc by si to neměla vyčítat maminka. Rád bych tedy apeloval na maminky, které se chystají na porod a domlouvají si císaře předem, aby pro to měly pádný důvod a zvážily, jestli chtějí převzít odpovědnost za prokazatelně negativní dopady, které pak mohou přesnést na své dítě. Argument, že je miminko zdravé a není vůbec nemocné je úplně mimo hru, protože reálný dopad se může projevit až za několik let po porodu.
 
Pokud to jinak nejde, je tu ještě jedna možnost. Je dokázáno, že pokud zdravotník potře ústa dítěte vaginálním sekretem matky v prvních dvou minutách po narození, získá tyto bakterie také. Je to dost zvláštní požadavek. Ale údajně to funguje a šel bych touto cestou. (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5062956/)

 

Co můžeš pro dítě udělat po porodu?

Další dávku střevní mikrobioty dítě získá kojením, ožužláváním různých předmětů, pojídáním hlíny, když ho tatínek zrovna nehlídal a skrze bežnou potravu.
U kojení je to jedno velké téma. Některé maminy mají pocit, že to, co jim vyrobí v továrně do krásného obalu (a ještě se zlatým proužkem a nápisem Premium) je něco něco lepšího, než samy dokáží vyrobit. Přitom mléko matky je to nejlepší, co do sebe dítě může dostat. Ve fabrice nevytvoří unikátní směs bakterií, které dítě potřebuje a o surovinách ani nemluvě. Je třeba si uvědomit, že mléko jde přímo od zdroje. Nic čistšího a dokonalejšího neexistuje a obelstít přorodu prostě není možné.
 
Je tu samozřejmě vyjímka když je maminka alkoholička, kouří, bere velké množství léků atd. Pak bych o umělé uvažoval. Ideální stav je jíst dostatek kvalitních bílkovin, zeleniny, ovoce, luštěnin případně doplňovat zelené potraviny, jako ječmen a chlorelu. Pokud se v jídle moc nevyznáš a nemáš pocit, že by tvůj životní styl odpovídal té největší kvalitě a zároveň víš, že nepatříš ani na ten druhý konec, nedělej si s tím hlavu. Tvoje tělo si také poradí a tvoje dítě dostane přesně to, co potřebuje. Alternativou může být také dokrmování při přechodu na pevnou stravu v pozdější fázi kojení. To je pro mě jediné logické využití umělého mléka.
 
Není také na místě řešit výživu z hlediska “modrých zón” ve kterých se lidé dožívají nejvyššího věku, protože každý z nás má unikátní složení mikrobity ve střevech a to má dopad na spousty dalších procesů, které se v našem těle odehrávají. Jinými slovy, nesnaž se jíst jako Eskymák, pokud nežiješ v Grónsku.

Závěrem

Pokud nejsi ty, ani tvoje dítě v ohrožení života, dej přednost přirozenému porodu a pokud přemýšlíš o tom, že nebudeš kojit jen kvůli tomu, abys neměla vykojená prsa, zvaž to prosím ještě jednou pro dobro tvého dítěte. Přehnané mazání antibakteriálním krémem a sterilní prostředí není přirozeným prostředním pro tvé dítě. Jediné místo, kde je třeba opravdu dbát na hygienu je toaleta. Stravuj se tak, jak bys chtěla, aby se stravovalo tvoje dítě. Dáš mu to nejlepší a zároveň se podvědomě začne učit zdravým stravovacím návykům. A pokud se stále trápíš s tím, že nevíš jak se zdravou stravou začít, nemáš zrovna zdravý vztah k jídlu a děsí tě představa radikálně měnit tvůj dosavadní stravovací styl, ozvi se mi na této stránce a vysvětlím ti celou logiku mého unikátního programu.

Případně můžeš začít už dnes zcela zdarma v mém úvodním kurzu.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.